امروز:

شناسایی سالانه 100 کودک مبتلا به سرطان در خوزستان

رییس بیمارستان فوق تخصصی شفا اهواز گفت: سرطان کودکان بخش کوچکی از سرطان‌ها را تشکیل می‌دهد و سالانه 100 مورد جدید سرطان کودکان در خوزستان تشخیص داده می‌شود که عمده این سرطان‌ها سیستم خون، غدد لنفاوی، سرطان کلیه و سرطان‌های سایر اعضای بدن هستند.
 

دکتر بیژن کیخایی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) -منطقه خوزستان- اظهار کرد: سرطان یکی سه بیماری‌های اول کشور است که بار این بیماری هزینه‌های زیادی بر اقتصاد کشور وارد می‌کند.
 

وی ادامه داد: خوشبختانه سرطان کودکان هر چند در ابتدا از نظر روحی و روانی صدماتی را به والدین وارد می‌کند ولی در بیشتر موارد جزو گروه شفا یافتگان محسوب می‌شود و با درمان‌های جدیدی که وجود دارد، می‌توان واژه "علاج" را برای بیماری سرطان کودکان به کار برد.
 

کیخایی افزود: کودکان بهبود یافته، کودکان دهه دوم و سوم هستند که تشکیل خانواده داده و اکنون دارای زندگی عادی می‌باشند. خوشبختانه بیشتر کودکان مبتلا به سرطان با درمان‌های جدید بهبود می‌یابند.
 

وی اظهار کرد: از زمانی که بیمارستان شفا در استان آغاز به کار کرد و حتی پیش از آن که بخشی از بیمارستان گلستان بود. بیمارستان فوق تخصصی شفا بیمارستانی منحصر به فرد است که اشعه رادیوتراپی آن مجهز به مدرن‌ترین دستگاه‌های دنیاست. بیمارستان فوق تخصصی شفا و رادیوتراپی بیمارستان گلستان دستیار تخصصی و فوق تخصصی پرورش می‌دهد و از این نظر نیز در کشور منحصر به فرد شده است.
 

رییس بیمارستان شفا اهواز گفت: بخش پیوند این بیمارستان نیز به زودی راه‌اندازی می‌شود که می‌تواند در منطقه خدمات بسیار خوبی در زمینه پیوند ارایه دهد. البته خوزستان استان‌های ایلام، لرستان، بوشهر، کهگیلویه و بویر احمد و تا حدودی کشور عراق را نیز پوشش می‌دهد. 
 

کیخایی ادامه داد: درمان سرطان و به خصوص سرطان کودکان، یک کار تیمی است که نقش حمایتی خانواده در راس قرار دارد. والدین از نظر روحی، بهداشت و تغذیه فرزند خود، می‌توانند نقش یک حامی را برای فرزندشان داشته باشند.
 

وی ادامه داد: طبیعی است که وقتی به خانواده اعلام می‌شود کودکشان مبتلا به سرطان است دچار شوک می‌شوند ولی باید هر چه زودتر خود را احیا و نقش حمایتی خود را در بهبود فرزندشان ایفا کنند.
 

رییس بیمارستان شفا اهواز گفت: کادر پرستاری مجرب، گروه تغذیه، بهداشت روان، رادیوتراپی و پیوند و همچنین پزشکان متخصص به صورت شبانه‌روزی در خدمت خانواده هستند و همه دست به دست هم می‌دهند تا کودک بهبود یابد و به آغوش خانواده بازگردد.
 

وی گفت: سرطان جزء بیماری‌هایی است که بار اقتصادی سنگینی را تحمیل می‌کند و دولت به تنهایی نمی‌تواند هزینه را پرداخت کند و با توجه به اینکه بیشتر کودکان سرطانی از خانواده‌های کم‌درآمد هستند و در سبد خانواده خود پولی برای درمان ذخیره ندارند، از خیرین که همچون گذشته یاری‌گر همه بوده‌اند، درخواست می‌کنیم به یاری کودکان مبتلا به سرطان بشتابند.
 

کیخایی در پایان نیز از همه خیرین درخواست کرد که از بیمارستان شفا بخش کودکان سرطانی و بالغان سرطانی بازدید کنند تا از نزدیک با این افراد آشنا شوند. البته با توجه به اهمیت توجه به کودکان سرطانی، نباید از بالغان سرطانی غافل شد.


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic